PODLE ČEHO PLASTOVÁ OKNA VYBÍRAT?


1. Prostup tepla celým oknem – udává ho hodnota Uw. Čím je tato hodnota nižší, tím lepší jsou tepelně-izolační vlastnosti okna. Dnešním standardem je hodnota Uw ≤ 1,2 W/m2K.
2. Parametry meziskelního distančního rámečku – kvalita distančního rámečku závisí na matriálu, ze ktrého je vyroben. Kvalitní distanční rámeček zabraňuje kondenzaci vodní páry na oknech a vzniku tepelných mostů.
3. Způsob těsnění funkční spáry – funkční spáru okna, tedy spáru mezi rámem a křídlem, lze utěsnit dvěma způsoby. Jsou to systémy středového a dorazového těsnění. U plastových oken se používá převážně těsnění dorazového.
4. Bezpečnostní kování a jeho funkce – moderní plastová okna mají celoobvodové kování. Toto kování zajišťuje komfortní ovládání okna a zvyšuje jeho bezpečnost. Okna by také měla být opatřena bezpečnostními kameny, které chrání před vypáčením křídla. Odolnost proti vloupání zvyšují také speciální hříbkovité čepy. Některá plastová okna jsou vybavena pojistkou proti nesprávnému ovládání kování. Ta zabraňuje nechtěnému otočení kliky otevřeného okna, kvůli kterého by se okno dostalo do nestandartní polohy.
5. Výrobce a montážní firma – je potřebné konkrétně znát jak výrobce, tak montážní firmu. Montážní firma nese zodpovědnost za správnou montáž, a také nese za okna i montáž záruku. Znát výrobce, který zná veškeré parametry okna – velikost, typ skla, typ těsnění..., je důležité zvláště v případě závady, zejména po záruční době.
6. Záruka – běžně poskytovaná záruka je 5let. Stojí za zmínku, že všechny závady, které sand okna mají, se projeví nejpozději do 2 let od montáže. Záruka delší než 5 let je jen marketingovým trikem, záruky 40 let a více jsou jen výsměchem spotřebiteli.

 

PODLE ČEHO PLASTOVÁ OKNA NEVYBÍRAT?


1. Počet komor – díky konstrukčním a technologickým opatřením při návrhu a výrobě moderních profilů, které účinným způsobem zlepšují tepelně-izolační vlastností oken je dnes množství komor profilů nepodstatné. Stanovit kvalitu tepelné izolace rámu je tedy možné jen a pouze podle hodnoty prostupu tepla Uf , nikoli podle počtu komor.
2. Extruzní třída – určuje sílu vnější stěny profilu. Třída A - síla vnější stěny profilů 3mm (s tolerancí -0,2mm), třída B - síla vnější stěny profilů 2,7mm (s tolerancí -0,2mm). Důležitou veličinou byla síla stěy v době dvou a tříkomorových profilů. Tehdy měly profily jen málo vnitřních příček a stěn a pevnost rohů tak byla dána převážně množstvím svařeného materiálu vnějších stěn profilů. Dnes, v době profilů s mnohakomorovými systémy a velkými stavebními hloubkami (60mm a více), je v profilech výrazně více stěn a příček. Tím je velice dobře ovlivněna pevnost rohů, a proto není důvod vyrábět tak silné vnější stěny profilů. Hluboké profily třídy B, které se dnes vyrábějí, mají až o 50% vyšší pevnost rohů, než tříkomorové profily třídy A.
3. Uzavřená výztuž–  Plastová okna se vyztužují kvůli zvýšení stability oken a zamezují nadměrné deformaci v důsůedku tepelné roztažnosti plastů. Ze statického hlediska nemá uzavřená výztuž zásadní význam – jde vložit poze do rámu okna. Navíc, uzavřená výztuž negativně ovlivňují izolační vlastnosti okna.




Tuesday the 8th. Custom text here
Joomla template freaks